Sah Micul Print Braila

"Nu cunosti decat lucrurile pe care le imblanzesti,spuse vulpea.Oamenii nu mai au timp sa cunoasca nimic .Cumpara lucruri de-a gata de la negustori.Dar,cum nu exista negustori de prieteni,oamenii nu mai au prieteni.Daca vrei un prieten,imblanzeste-ma!"semper fidelis

Cupa „Micul Print” sah clasic – participare record ,116 jucatori

Posted by Preda Iulian pe 11 Martie 2016

Timp de două zile, în sala de lectura  la Biblioteca Județeană”Panait Istrati” și la Hotelul Traian din Brăila, CS Micul Prinț Brăila, în parteneriat cu DJST Brăila, a organizat ediția de iarnă a ”Cupei Micul Prinț” la șah clasic, pentru trei categorii de vârstă.

La competiția organizată de CS Micul Prinț Brăila – președinte Iulian Preda, au participat 116 sportivi de la cluburi din Brăila, Galați, Constanța, București, Vâlcea, Bacău,Tulcea, Medgidia, Buzău, Mangalia , Brașov si Ialomita. Turneul s-a desfășurat în șase runde, câte trei runde pe zi, pe sistemul 61 minute/jucător și 30 secunde/mutare, iar la final cei mai buni la fiecare categorie au primit cupe, medalii și diplome.

La categoria 7 ani, pe primul loc s-a clasat Alecsandru Cristian Cardaș, urmat de Mihnea Mocanu, ambii de la Genius Galați. Pe locul 3 s-a clasat Andrei Ciprian de la Micul Prinț Brăila. Pe locul 4 s-a clasat Andrei Mocanu de la Micul Prinț, iar pe locul 5 Matei Iordache de la Genius Galați. Locurile 2-5 au avut fiecare câte 4 puncte, dar au fost departajați de coeficientul Buchholz. Cea mai bună fată la categoria 7 ani a fost Larisa Rădulescu de la Micul Prinț Brăila, care a acumulat 3 puncte.

La categoria 9 ani, pe primul loc s-a clasat Sebastian Țăran cu 5,5 puncte, urmat de Eduart Cotoros de la ACS Fianchetto Constanța cu 5 puncte. Pe locul 3 s-a clasat Mario Boghici, tot de la clubul din Constanța. Locul 4 a fost ocupat de Bogdan Alexandrescu de la Genius Galați, iar pe locul 5 s-a clasat Răzvan Țigănescu de la Fianchetto Constanța. La categoria 9 ani, la fete, pe primul loc s-a clasat Timea Barbu de la Șah Club Rm. Vâlcea.

Categoriile 11 și 13 ani au jucat împreună, iar premierea la final s-a făcut separat. La categoria 11 ani pe primul loc s-a clasat Edward Cialacu de la Smart Galați cu 4,5 puncte, urmat de Rareș Bordei, tot de la Smart Galați, cu 4 puncte. Locul 3 la categoria 11 ani a fost ocupat de Vlad Constandache de la Genius Galați, urmat de Andrei Giugiuc de la CS Micul Prinț Brăila și Nicodim Stepanescu de la Logic Delta, toți cu câte 4 puncte, departajați de coeficientul Buchholz.

La categoria 13 ani pe primul loc s-a clasat Dragoș Antonică de la Clubul de Șah Diana Galați, cu 5,5 puncte, acesta fiind campion european în anul 2015. Pe locul 2 la această categoria s-a clasat Alexandru Crăciun de la Smart Galați cu 5 puncte, urmat de Ioan Isfan de la Fairplay Brăila și Cristi Coca de la Smart Galați, tot cu câte 5 puncte. Pe locul 5 s-a clasat Cezar Drăghici de la Acs Satori Art Slobozia.

La fete 13 ani, pe primul loc s-a clasat Andreea Hîrleșteanu de la CS Șah Club Galați cu 4 puncte.

La festivitatea de premiere, la care s-au acordat premii în bani în valoare de 1300 lei, a participat din partea DJST doamna Păunița Iuga.

Au fost acordate trofee pentru toți antrenorii care au avut copii prezenți în concurs: Ciobanu Adrian-Bacău, Nițu Daniel de la Slobozia, Doroftei Nicolae- Brăila, Tufă Mihai- Galați, Smărăndoiu Adrian – Galați, Mariana Ioniță-București, Cârmaciu Cătălin- București,Gilea Lucian – Galati,Jugaru Lucian – Galati,Varlan Hervig Ioan

– Valcea. sursa:http://www.probr.ro/. Evenimentul sportiv a fost promovat la Radio Romania Actualitati – jurnalist-Gina Bahor.Se impun multumiri pentru partenerii traditionali ai concursului nostru,Dl.Director SC Unita SA Braila, Bosneag Sorin  Dl.Director Biblioteca Judeteana – Dragos Adrian Neagu.